akteknik teknik kompresör
 

ANA SAYFA ׀  HAKKIMIZDA  ׀ VİDALI KOMPRESÖR  ׀ PİSTONLU KOMPRESÖR  ׀ SERVİS, BAKIM, TAMİR ׀ SİTE HARİTASI  ׀  İLETİŞİM 

 

            HİZMETLERİMİZ
       Vidalı Kompresörler
       Pistonlu Kompresörler
       Sessiz Kompresörler
       Hava Kurutucu
       Yedek Parça
       İkinci El Kompresör
       Servis Bakım Tamir
       Hava Kompresörleri
       Kompresör Performansı
       Hava Tankı- Hava Deposu
       Kompresör Kablo Boyutları
       Kompresörün Yağlanması
       Kompresör Bakımı
       Kompresör Seçimi
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kompresör Sevisi, Tamir, Bakım

Firmamız 7 gün 24 Saat ACİL Servis vermektedir.

Vidalı kompresör servisi, pistonlu kompresör, hava kurutucu, silobas kompresör tamiri, dizel kompresör servisi, bakım ve tamirlerini yapmaktayız.

Kompresörle çalışan ekipman ve avadanlıkların tamir, bakım ve servis hizmetlerini ayrıca vermekteyiz.

7 GÜN 24 SAAT ACİL TELEFON NUMARAMIZ 0506 222 90 72

Tel: (0216)484 54 19

EKOMAK KOMPRESÖR, EKOMAK KOMPRESÖR SERVİSİ, ATLASCOPCO KOMPRESÖR

 

 

Vidalı Kompresör Vidası Tamiri  - İlk Hali -

kompresör Tamiri kompresör Servisi
Tamir Edilen Vidanın Son Hali
kompresör Servisi kompresör Servisi

 

Türbo Kompresör
İki Kademeli
Turbo Kompresör Ünitesi
(Cooper-Cameron, TA-2020, 185-300 kW, 3-8.6 bar)

 

Türbo Kompresör İmpelleri

Modern bir Turbo Kompresör İmpelleri
(Cooper-Cameron, TA-2020)

TURBO KOMPRESÖRLERİN TARİHİ

Turbo kompresör nedir ve nasıl çalışır?

Turbo kompresörler, yaygın olarak hava ve gaz basmak için kullanılan, dinamik kompresörlerdir. Kompresyon havanın yüksek bir hızla  (dönerek) savrulurken kinetik enerji kazanmasından kaynaklanır. Turbo kompresörlerde havanın santrifüj kuvvetle (impeller dışına) savrularak hızlanması ve impeller çıkışında yığılması, taşıdığı kinetik enerjinin basınç enerjisine dönüşmesini sağlar. Turbo kompresörün impellerinin havayı (emip, savurarak) sıkıştırma oranı genellikle 1:1'den 2:1'e kadardır.

Bu makinalar dinamik ilkesine göre basınç oluşturur; bunun anlamı pozitif yer değiştirmeli kompresörlerin çalışmasındaki gibi herhangi bir mekanik hacim daraltması (sürme) olmadan (havanın hızını kullanarak) basınç artışı sağlanmasıdır. Turbo kompresörlerde havayı (gazı) basmak için yüksek hızla dönen elemana impeller veya turbo fan adı verilir. Turbo kompresörün hava girişi ile hava çıkışı arasında piston veya diğer tip mekanik sürme veya sıkıştırma elemanı yoktur.

Turbo kompresör havayı emiş ağzından (ortadan) emer ve yüksek hızla dönen impeller kanatları santrifüj (savurma) kuvveti oluşturup havayı içten dışa doğru (çevresine) savurur. Dolayısıyla, turbo kompresörler, santrifüj ve hatta aerodinamik kompresörler olarak ta adlandırılır.

Turbo kompresörler "fanların üç kanunu" olarak ta adlandırılan şu üç performans özelliğine sahiptir:

  1. Debi impeller dönme hızıyla doğru orantılıdır.

  2. İmpeller giriş ve çıkışı arasındaki basınç farkı impeller dönme hızının karesiyle doğru orantılıdır.

  3. İmpellerin çektiği güç impeller dönme hızının kübüyle doğru orantılıdır.

Turbo kompresör nereden geldi?

İlk turbo kompresörler 1900'lü yılların başında üretildi. Orijinal olarak buhar türbini üreticileri tarafından, özellikle, derin kömür ocaklarının havalandırması amacıyla kullanıldı.  İlk zamanlarda impeller imalatı basit yöntemlerle yapılıyordu ve yüksek teknoloji ürünü turbo kompresörün geliştirilmesi onlarca yıl sürdü.

Tipik olarak, fan göbekleri üzerine kanatlar perçinleniyor ve sonra fan balansı yapılıyordu. 1950'li yılların başına kadar turbo kompresör üretimine Avrupa'da fazla para yatırılmadı. Daha büyük olan Amerikan pazarı dolayısıyla, Amerika'da daha ileri düzeyde geliştirilen turbo kompresörler Avrupa'ya ihraç edildi.

İlk zamanlardaki perçinli fanlar ancak 1.2:1 basınç oranına çıkabiliyordu. Dolayısıyla, turbo kompresör çıkışında 7 bar efektif basıncına ulaşabilmek için 10 veya 11 fan kademesi gerekiyordu. Modern impellerler tek kademede 8:1 basınç oranı verebilmektedir.

Bununla birlikte, ara soğutma olmayan tek kademeli turbo kompresörün verimi ara soğutmalı dizayna göre düşük kaldığından, çok kademeli turbo kompresör dizaynı tercih edilmektedir. Yine de bu, teknolojide, malzemede ve imalat yöntemlerinde daha fazla ilerleme olduğunu ve olacağını göstermektedir

 

Kompresör servisi, kompresör servisleri, kompresör tamircileri kompresör bakımı, acil kompresör servisleri, kompresör servis firmaları, Akteknik Kompresör

 

Y.Dudullu Mh. Necip Fazıl Bulv.(Dudullu-Bostancı Yolu Modoko Cami 3 sok. Arkası) Aslı Sk.No:6 Ümraniye/İst.Tel:0216 365 06 08-0216 484 54 19 GSM:05062229072